يکشنبه 7 خرداد 1402 _ 08 ذو القعدة 1444 _ 28 مه 2023
فارسی | English
 
  گروه گياهپزشكي
گروه گياه پزشكي
دانش گیاه پزشکی یکی از شاخه های معاصر دانش بشری در جهان و ترکیبی از علوم گوناگون است که آن را در انگلیسی بیشتر با عنوان Protection  Plant می شناسند و سالیان متمادی نیز تحت عنوان حفظ نباتات در ایران شناخته می شد. به طور کلی، دانش گیاهپزشکی سلامت گیاهان را بررسی کرده و بنا به این تعریف، علم گیاه پزشکی، پزشکی گیاهان بوده و گیاه پزشک، معالج آفات و بیماری های گیاهی و نیزگیاهان ناخواسته (علف های هرز) است.
آفات کشاورزی را می توان از جمله بزرگ ترین دشمنان انسان در طول تاریخ به شمار آورد. در واقع آفات (Pests) به معنای عام کلمه به کلیه ی موجوداتی اطلاق می گردد که به نوعی به منافع و یا سلامتی انسان آسیب می رسانند. بالغ بر یک سوم فرآورده‌های کشاورزی جهان تا قبل از مصرف توسط انسان در اثر آفات، بیماری ها و علف های هرز گوناگون از بین می روند که این معنا تا حدودی اهمیت دانش گیاهپزشکی را نشان می دهد؛ دانشی که آفات و عوامل بیمارگر گیاهی را مطالعه و بررسی کرده و اصول و روش های مدیریت خسارات و کنترل این عوامل را ارایه می نماید. رشته ی گیاه پزشکی در مقطع کارشناسی دارای 141 واحد درسی است که در بسیاری از دانشگاه های کشور دایر می باشد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای دو گرایش حشره شناسی کشاورزی و بیماری شناسی گیاهی و در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D.) دارای گرایش های مختلفی از این دو گرایش اصلی است. از جمله گرایش های مرتبط با این رشته می توان به بیوتکنولوژی گیاهی، شناسایی و کنترل علف­های هرز، حشره شناسی پزشکی و سم شناسی پزشکی اشاره نمود. فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان کارشناس اجرایی یا تحقیقاتی در موسسه های مختلف دولتی و خصوصی بخش کشاورزی مشغول به فعالیت شوند. همچنین با توجه به تأسیس دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در داخل کشور، فارغ التحصیلان این رشته ها می توانند در صورت داشتن شرایط لازم تا کسب آخرین مدارج تحصیلی در کشور ادامه ی تحصیل دهند و با این کار قادر خواهند بود مسئولیت های بالاتر و مهم تر علمی، پژوهشی و اجرایی را بر عهده گیرند. همچنین پس از اتمام دوره ی دکتری تخصصی امکان همکاری در دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیئت علمی برای این افراد فراهم می شود.
 گروه گیاه ­پزشکی اولین بار در سال 1382 با جذب تعداد 30  نفر دانشجو در مقطع کاردانی اولین رشته و گروه تأسیس یافته در دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بوده و بنیانگذار دانشکده­ کشاورزی در این دانشگاه محسوب می ­گردد. در حال حاضر این گروه در یک رشته در مقطع کارشناسی (گیاه ­پزشکی)، دو رشته در مقطع کارشناسی ارشد (حشره­ شناسی کشاورزی و بیماری­ شناسی گیاهی) و یک رشته در مقطع دکتری تخصصی (حشره­ شناسی کشاورزی) بزرگ­ترین گروه دانشکده­ کشاورزی محسوب می­ گردد.
 

بروشور گروه گیاه پزشکی    plant Protection.pdf

               

 
 
Print RSS
 
 
Print RSS
 
 
Print RSS
 
 
Print RSS